Nowoczesne muzeum to nie tylko ekspozycja korzystająca z urządzeń multimedialnych, dla nas, to przede wszystkim aplikacje, które angażując zwiedzających pomagają im samodzielnie odrywać opowieść danego zbioru muzealnego.

Klient

Kopalnia Soli Wieliczka jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury w Polsce. Ten zabytek klasy światowej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i przyrodniczego UNESCO odwiedza ok. 1 miliona turystów rocznie. Jest to także najstarsze polskie przedsiębiorstwo liczące dziś ok. 700 lat – dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników i pomnik historii Polski.

Zadanie

  • stworzenie unikalnego produktu dziedzictwa kulturowego przy wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialno-wystawienniczych
  • podniesienie atrakcyjności obecnej trasy turystycznej
  • wydobycie potencjału kulturowego zabytkowej kopalni

Do projektu zaangażowano komory Lill Górna i Kazanów, liczące w sumie powierzchnię ok. 800 m2.

Oferta

Rozwiązania techniczne i multimedialne nie będą zaburzać zabytkowego charakteru wyrobisk, a jedynie będą wydobywać i podkreślać ich naturalne piękno. Aplikacje multimedialne pozwalające widzom samodzielnie zgłębiać bogactwo ekspozycji przy jednoczesnym zachowaniu czytelności przekazu merytorycznego. By zintensyfikować przekaz treści użyto nowoczesne efekty oddziaływujące bezpośrednio na zmysły: wzroku, słuchu, zapachu i dotyku.

Kryształ soli

Instalacja multimedialna witając zwiedzających w komorze Lill Górna zachwyca efektami świetlnymi przyciągając uwagę do elementu otwierającego ekspozycję.

01_i3d_network_rozszerzona_rzeczywistosc

Okulary AR

Stanowiska pozwalające użytkownikowi zajrzeć w najdalsze zakątki kopalni, do komór i grot niedostępnych obecnie na szlaku turystycznym.

02_i3d_network_rozszerzona_rzeczywistosc

Holograficzny stół

hologram prezentujący rozwój kryształu soli w ciągu tysięcy lat. Zwiedzający może sterować osią czasu oglądając proces przemian i strukturę halitu.

03_i3d_network_rozszerzona_rzeczywistosc

Stoły wielodotykowe

Zestaw paneli dotykowych z aplikacjami o charakterze informacyjnym. W zabawny i interaktywny sposób przedstawiają one właściwości soli, historię jej wykorzystania w całym świecie i dzieła które z niej powstawały w Wieliczce.

Ekspozytory multimedialne

Urządzenia łączące elementy fizyczne ekspozycji z aplikacjami sterowanymi przy pomocy ekranu dotykowego. Przeszklona część ekspozytora umożliwia podziwianie zbiorów muzeum a interaktywne aplikacje zachęcają użytkownika do poznania historii i unikatowych właściwości obiektów.

04_i3d_network_rozszerzona_rzeczywistosc

05_i3d_network_rozszerzona_rzeczywistosc

Kino 5D

najgłębiej położone kino podziemne. Ekran wraz instalacją umożliwiającą oddziaływanie na zmysł dotyku i zapachu pozwalające widzowi na pogrążenie się w świat historii i przygód związanych z odkrywaniem żupy solnej.

Korzyści

Wyjątkowe muzeum będące jednocześnie częścią przyrody i tworem rąk ludzkich otrzymało nowy wymiar. Liczące setki lat jaskinie solne zostały wzbogacone o najnowocześniejsze urządzenia i technologie pomagające wydobyć najciekawsze fakty z życia zabytkowego przedsiębiorstwa wydobywającego ten minerał. Ukazują one także nietypowy wymiar artystyczny tego miejsca, a jednocześnie wprowadzają niezwykłą atmosferę muzeum nastawionego na widza. Aplikacje interaktywne zachęcają do samodzielnego eksplorowania zasobów ekspozycji a wirtualna rzeczywistość uzupełnia doświadczenia pozwalając odkryć komory nieistniejące już lub wyłączone z ruchu turystycznego.